Uit Het Financieel Dagblad van 13 juni 2007. Ik ben benieuwd wie er bij deze top-die-geen-top-mag-heten aan tafel zullen zitten.
===========================
De top die geen top mag heten
HILDA BOUMA
Het overleg over de participatietop is mislukt. Niet getreurd, er komt snel een onderwijstop.
AMSTERDAM – In de schaduw van de participatietop is er ook ander overleg op hoog niveau om de werking van de arbeidsmarkt te verbeteren. Het eerste scholingsoverleg tussen minister Plasterk van onderwijs met de bonden, werkgevers, de gemeenten en diverse partijen in het onderwijs vond plaats op 16 mei, maar leidde niet tot afspraken, omdat Plasterk werd opgehouden door langdurig kabinetsberaad. Binnenkort komt er een herkansing, de datum is nog niet bekend.
Het is een top die geen top mag heten. Het overleg heeft minder politieke lading dan de participatietop en wordt gevoerd in de beslotenheid van het ministerie. De partijen die aan tafel zitten, zijn echter van hetzelfde niveau, alleen is ditmaal het onderwijs ook aangeschoven. Zelfs het onderwerp, arbeidsmarkt en onderwijs, sluit naadloos aan bij de participatietop.
Doekle Terpstra, voorzitter van de HBO-raad vindt het een gemiste kans. De participatietop zal, als die doorgaat, vooral gaan over de zwakke groepen op de arbeidsmarkt, zegt hij. Ontwikkeling en een leven lang leren gaan echter álle werknemers aan. ‘Ik heb nog geprobeerd dit op de agenda van de participatietop te zetten, maar dat is niet gelukt’, zegt hij, ‘Ik ben bang dat er op de top nu onderwijsafspraken worden gemaakt zonder ons.’
Zijn collega Sijbolt Noorda, voorzitter van de vereniging van universiteiten VSNU, is het hiermee eens. ‘Meer participatie is niet denkbaar zonder scholing, en dat is niet alleen een kwestie van werknemer- en werkgeverschap’, zegt hij. ‘Wij hadden daar met de HBO-raad en MBO-raad bij moeten zitten.’
Volgens Rudi Nieuwenhoven, directeur sociale zaken van werkgeversvereniging VNO-NCW, zit er niet zo veel overlap tussen de agenda’s van beide overleggen. ‘Ik vind het prima dat we het bij het scholingsoverleg hebben over een leven lang leren, maar het is primair een onderwerp dat bij de participatietop aan de orde moet komen’, vindt hij. Ook de rol van de zogenoemde O&O-fondsen van bedrijfstakken, die gevuld worden door werknemers en werkgevers, hoort thuis in het overleg van het kabinet met sociale partners. ‘Het overleg moet gefocust zijn. Als meer partijen bij de participatietop zitten, wordt het er niet makkelijker op overeenstemming te bereiken.’
Dat voordeel heeft de onderwijstop alvast boven de participatietop: er is geen gespreksonderwerp dat de ene partij taboe heeft verklaard en de andere onmisbaar vindt. Over wat minister Plasterk zou moeten doen om de relatie tussen onderwijs en arbeidsmarkt te verbeteren, zijn alle betrokkenen het eens. Ze hebben daarover in november al overeenstemming bereikt in het manifest ‘Talent ontwikkelen, talent benutten’.
Een van de afspraken is bijvoorbeeld dat werknemers het recht moeten krijgen ten minste één keer in hun loopbaan een procedure te doorlopen die hun verworven competenties erkent. Met die erkenning kunnen ze makkelijker van baan wisselen, is het idee. En dat voorkomt werkloosheid.
Het is om die reden dat de werkgevers graag bij dit soort overleggen aanschuiven. ‘In het verleden bemoeiden we ons niet zo met onderwijs, maar dat is wezenlijk veranderd’, zegt Nieuwenhoven, ‘We willen worden gehoord.’
Copyright (c) 2007 Het Financieele Dagblad

Dit is top
Hiermee erkennen het bedrijfsleven en de politiek dat er wat aan de hand is met het Nederlandse onderwijs. Wie had vorig jaar kunnen bedenken dat er zoiets als een “onderwijstop” zou komen? We staan als onderwijs op de agenda en dat vind ik verheugend.
Marten schrijft: ‘Ik ben
Marten schrijft: ‘Ik ben benieuwd wie er bij deze top-die-geen-top-mag-heten aan tafel zullen zitten.’
Dat staat min of meer in het artikel. Daar staat:
Over wat minister Plasterk zou moeten doen om de relatie tussen onderwijs en arbeidsmarkt te verbeteren, zijn alle betrokkenen het eens. Ze hebben daarover in november al overeenstemming bereikt in het manifest ‘Talent ontwikkelen, talent benutten’.
Hier kun je dat manifest vinden.
De ondertekenaars zijn:
Bernard Wientjes (VNO-NCW)
Agnes Jongerius (FNV)
Loek Hermans (MKB-Nederland)
René Paas (CNV)
Bart Jan Constandse (LTO Nederland)
Ina Sjerps (Overheidswerkgevers)
Xander den Uyl (Overheidswerknemers)
Ed d’Hondt (VSNU)
Doekle Terpstra (HBO-raad)
Margo Vliegenthart (MBO Raad)
Pieter Hettema (VO-raad)
Wim Deetman (VNG)
Ad Verhoeven (Vakcentrale MHP)
Kortom:
the usual suspects
Oeps …..
Dat had ik inderdaad zelf kunnen opzoeken :-}