Hbo-studenten kunnen volgens de Europese regelgeving promoveren aan een universiteit.
Dat willen de universiteiten graag, want iedere promovendus brengt geld op in het laatje.
Ook studenten van een kunstacademie, een conservatorium en een dansacademie kunnen dat.
Dat heeft Europa zo bedacht.
Op een kunstwerk zonder theoretische geschriften?
Ja, zegt de slimme baas van de Haagse Hogeschool der Kunsten.
Immers theorie is bij een kunstwerk impliciet.
Ook op een stukje compositie? Ook op een stukje compositie.
Ook op drie danspasjes en een pirouette? Ook dat zou moeten kunnen.
Maar wie bepaalt dan het niveau van de betreffende promovendus?
Dat bepalen de heren zelf. Zo draait alles in hetzelfde kringetje rond.
‘Onzin’, zegt de directeur van de Jan van Eijckacademie in Maastricht. ‘Een gedegen theoretisch onderzoek is een eerste vereiste.’
Maar zijn mening telt niet mee.
Want Maastricht is te ver van Nederland en die man hoort er niet bij.
Reacties zijn gesloten.

Een kunstwerk kan geen proefschrift zijn….
NRC Brieven gaat er in de krant van donderdag op in.
(Ik heb helaas geen link.)
Re: Een kunstwerk kan geen proefschrift zijn….
In die brief staat wat anders dan je suggereert Hals. Er staat:
Een proefschrift is geen vereiste. Het kunstwerk kan soms volstaan voor de doctorstitel.
Dus je kunt een doctorstitel krijgen zonder een letter op papier te zetten, je hoeft alleen maar een ‘kunstwerk’ te maken.
Inflatie…
In de brief staat een heel betoog o.a… “dat het gevolg een inflatie is van de titel van reguliere promovendi…”, een beaming van wat ik boven betoog.
Hbo-studenten kunnen volgens
Hbo-studenten kunnen volgens de Europese regelgeving promoveren aan een universiteit.
Kan iemand alsjeblieft uitleggen waarom (=hoe) de Europese regelgeving dit opdraagt?
Een hogeschool is toch geen universiteit?
Er moet toch rekening worden gehouden met het feit dat internationaal de systemen sterk verschillen?
Een kleine vergelijking:
er zijn universiteiten (verschillende soorten maar dat terzijde) en community colleges (veel community colleges worden een junior college genoemd). Naast de bachelor en de master gebruiken ze daar de associate’s degree.
Het feit dat je daar een bachelor of een mastertitel bezit zegt mogelijk nog minder dan in Nederland aangezien niet enkel het niveauverschil tussen richtingen groot is maar voor eenzelfde studierichting het niveauverschil groter is in de USA. Vul zelf maar in ofdat de community college te vergelijken is met ons mbo danwel met ons hbo. Volgens mij hangt dit af van de gekozen opleiding aangezien communicty colleges zowel vakopleidingen (mbo) als de start van academische opleidingen aanbieden.
Een deel van de Americaanse jongeren kiest er bewust voor om eerst een A.D. te behalen aan een community college zodat ze vervolgens aan een universiteit (soms een ’top’universiteit) een verkort traject kunnen volgen. Tijdens hun studie aan het minder eisende community college kunnen ze gemakkelijker een flinke som geld verdienen met werken en door het verkorte traject is de opleiding aan de universiteit goedkoper.
De hogescholen zijn hier wellicht selectiever dan die in Nederland, afgaande op het percentage van de bevolking die afstudeert aan de hogescholen en de universiteiten.
Ik wil met het bovenstaande
Ik wil met het bovenstaande illustreren hoe onzinnig het is om aan dit soort symboolpolitiek te doen:
– X% moet hoogeschoold zijn
– X% moet universitair geschoold zijn
– Een 4-jarige hogeschoolopleiding en een 3-jarige universitaire opleiding noemen we bacheloropleiding
– De laatste 2 jaar van een universitaire opleiding noemen we de master.
…
Internationaal verschillen de onderwijsstelsels veel te sterk.
Daarom heb ik nooit iets begrepen van de Bolognaverklaring. Vroeger snapten ze in de USA niet wat een ds. is, dit hebben we ingeruild voor het feit dat onze bachelors en masters niet dezelfde zijn als die in bijv. de USA (soms hogeropgeleid, soms lageropgeleid).
Ik vind het een onzinnig plan om hogeschoolstudenten toe te laten tot promotieonderzoek, onze hogescholen leiden niet wetenschappelijk op (hell, op de hts hoef je vaak zelfs niet meer te kunnen differentiëren en integreren) en hiermee devalueert de kwaliteit van onze promovendi.
Ik snap niets van heel die Bologna-verklaringen en allerlei veranderingen die hieruit voortvloeien.
Natuurlijk is het een goed idee om hogeschool-bachelors via strenge schakelprogramma’s toe te laten tot een universitaire master (hier wordt ook al mee gerommeld). Starten met promotieonderzoek voordat je zelfs maar een universitaire master hebt afgerond vind ik onbegrijpelijk in ons onderwijsstelsel.