De brief van de dag (13 augustus 2007) in de Volkskrant (zie ook hier).
Pabo-malaise
Het kan zijn dat de afnemende belangstelling voor de pabo bij aankomende studenten te maken heeft met het ‘slechte imago’ dat deze scholen zouden hebben. Een heel andere reden kan echter zijn dat je met een pabo-diploma geen werk krijgt. Mijn dochter was zo gelukkig om niet al te lang na haar afstuderen voltijds aan de slag te kunnen, maar praktisch al haar medestudenten hebben vijf jaar later nog steeds geen baan in het onderwijs, in de dagelijkse praktijk werken de meesten als callcentermedewerker via uitzendbureaus. De banen die beschikbaar zijn, zijn over het algemeen kleine deeltijdbaantjes of tijdelijke vervanging wegens zwangerschapsverlof. De meeste voltijdbanen in het onderwijs worden vervuld door (het spijt me dat ik het zeggen moet) vrouwen in deeltijd en als daar een uitvalt of vertrekt, blijft er eigenlijk geen werk over. Er schijnt sprake te zijn van een lerarentekort, maar er is geen tekort aan onderwijzers. En al zeker niet in Noord-Nederland. Een pabo-diploma biedt je geen enkel perspectief.
Anne Jacobs, Groningen
Ook dat zou bij parl. onderzoek betrokken moeten worden
Telkens zogenaamde tekorten die op mysterieuze wijze verdwijnen zodra het kennelijk iemand geld dreigt te gaan kosten.
Zou allemaal zomaar wel eens geen toeval kunnen zijn.
Vrouwen
Het is maar een kleine aanvulling, maar er is wel degelijk een tekort aan onderwijzers. Daar tegen over staat een te veel aan onderwijzeressen. Dat zijn er zoveel, dat zij de vacatures gemakkelijk per tweetal (1 vacature betekent immers twee onderwijzeressen in deeltijd) kunnen opvullen. Als ik, als man, een vergadering in groter verband bezoek, voel ik me net een indringer op een nationale vrouwendag o.i.d.
Ook in Volkskrant vandaag: Vutters terug voor de klas.
Minister beraadt zich op maatregelen om Vutters terug te halen voor de klas. In 2004 hebben de bonden strak onderhandeld om de laatste VUT rechthebbenden nog te bedienen. Nu is er een lerarentekort en moeten onorthodxe maatregelen overwogen worden.
Eigenlijk heel simpel: geboortecijfers fluctueren met de economie mee, en de werkgelegenheid in het onderwijs dus ook. Na de milenniumbabyboom zijn de geboortecijfers weer gedaald (en de emigratiecijfers gestegen) en dus is er in het basisonderwijs nu weer minder werk. In het VO nu weer volop. Over 5 a 10 jaar zal dit ook weer over zijn, dus misschien is het helemaal niet zo slim om nu massaal lerarenopleidingen vol te laten stromen?
Ik abstraheer hier even van maatregelen als OALT afschaffen, klassengrootte veranderen etc. Die maatregelen kosten werkgelegenheid of leveren dat juist op.Maar staan los van demografische veranderingen.
Vermeende tekorten
Merkwaardig is ook dat het verhaal over tekorten in het lager onderwijs en – later – het basisonderwijs al sinds 1978 – en wellicht eerder, maar dat onttrekt zich aan mijn waarneming – de ronde doet.