Pabo’s uit de gratie bij studenten

Het vak van onderwijzer op een basisschool is helemaal uit. Het aantal eerstejaarsstudenten dat voor een opleiding tot onderwijzer kiest, is al jaren niet meer zo laag geweest. Volgens de voorlopige aanmeldingscijfers daalt het aantal pabostudenten met 10,8 procent.
Ook vorig jaar was het aantal pabo-studenten al laag: in vergelijking met topjaar 2003, toen meer dan twaalfduizend eerstejaars zich aanmeldden, waren er 11 procent minder. Daar komt nu een daling van 11 procent in één jaar bij. De daling doet zich voor bij pabo’s in het hele land.
De hogescholenbond HBO-raad heeft geen verklaring voor de scherpe daling. ‘We kunnen alleen maar denken aan de negatieve publiciteit over pabo’s, vorig jaar’, zegt een woordvoerder. Vorig jaar werd voor het eerst bij eerstejaars van de pabo een rekentoets afgenomen. Die bleek voor een kwart van de studenten te moeilijk: zij moesten hun studie staken. Mogelijk zit de schrik er bij de aankomende eerstejaars flink in. De HBO-raad ziet in de daling overigens geen trendbreuk.
Tegelijkertijd is de instroom van studenten naar de bètavakken toegenomen. Bij universiteiten neemt de verwachte instroom toe met 9,1 procent, bij de hogescholen met 5,7 procent. Volgens het Platform Bèta Techniek, dat is opgericht om exacte vakken weer aantrekkelijk te maken, is op dit vlak de zogenoemde Lissabon-doelstelling op een haar na gehaald.
De regeringsleiders van de landen van de Europese Unie bepaalden in 2000 in Lissabon dat Europa de meest concurrerende economie ter wereld moest worden. Voor het hoger onderwijs werd dit later uitgewerkt in cijfers: het aantal eerstejaars bètastudenten moest in 2007 15 procent hoger liggen dan in 2000.
Tot voor enkele jaren leek Nederland dat op geen stukken na te halen. Op de hogescholen was alleen maar krimp te melden. Vorig jaar was daar voor het eerst een kleine groei, dit jaar is die groei voor het eerst groter dan de totale groei van de studentenmarkt. Op basis van de voorlopige aanmeldingscijfers voorspelt het Platform een groei van de bètastudies op hogescholen van 5,7 procent. De groei van bètastudies op de universiteiten nadert zelfs een recordhoogte: het Platform voorspelt 9,1 procent. Alleen 2003 was nog gekker: 11 procent.
Marjolijn Vermeulen van het Platform Bèta Techniek: ‘We begonnen in 2004 en hebben programma’s opgesteld van basisschool tot en met arbeidsmarkt. Dat blijkt te werken.’

(Bron: Volkskrant 10 augustus)

17 Reacties

  1. Aantrekkelijk vak
    De Pabo aan de Hogeschool van Amsterdam ziet het als volgt:
    Werken in het primair onderwijs wordt steeds aantrekkelijker. Bijvoorbeeld vanwege de steeds kleiner wordende klassen of de extra inzet van onderwijsassistenten. Daardoor kun je als leerkracht individuele leerlingen meer aandacht geven. Maar ook door de opkomst van de computer in het onderwijs. Een computer is niet alleen een leuk en handig hulpmiddel om kinderen zelfstandig te laten leren, maar door het werken met de computer bereidt de school de leerlingen ook voor op een samenleving waarin informatie- en communicatietechnologie steeds bepalender wordt.
    Werken in het onderwijs wordt ook steeds meer teamwork. Natuurlijk werk je voornamelijk met je eigen klas, maar je zult steeds vaker nauw samenwerken met collega’s die een eigen rol hebben in het onderwijsproces (zoals intern begeleiders, remedial teachers en onderwijsassistenten). Ook biedt het onderwijs jezelf volop mogelijkheden om je te blijven ontwikkelen. Door het volgen van bijscholingsprogramma’s, door verdere specialisatie, bijvoorbeeld tot leraar in het speciaal of voortgezet onderwijs. Ten slotte is met het aanzien van het vak ook de salariëring flink verbeterd.

    • Aantrekkelijk vak.
      De Pabo aan de Hogeschool van Amsterdam schildert ’n mooi plaatje.
      Waarschijnlijk van hoe ze ’t graag zouden willen hebben, in de toekomst. Reclame of realiteit?

  2. Niveau van de toekomstige pabostudent daalt ook
    Niet alleen daalt het aantal studenten sterk dat naar een pabo wil, hun opleidingsniveau daalt bijna even sterk. Dat blijkt uit cijfers van de IB-Groep, de instantie die voor de overheid onder meer de studiefinanciering regelt.
    Hoe hoger de vooropleiding, hoe sterker de interesse voor een pabo is gezakt. Dit jaar hebben zich tot nu toe 10,8 procent minder studenten voor een pabo aangemeld dan in dezelfde periode vorig jaar. Het aantal vwo’ers daalde met 22,5 procent, het aantal hbo’ers met 25,5 procent en het aantal met een universitair diploma met 15,8 procent. Deze vooropleidingen zijn eigenlijk te hoog voor de pabo, want die is al toegankelijk met een havo-diploma of een mbo-diploma op niveau 4. Ook het aantal havoleerlingen daalt relatief sterk: 12,8 procent.
    (Volkskrant van 11 augustus)

    • Maar in het Volkskrantstuk
      .. staat ook vermeld dat er een in percentages groeiende groep toetreders tot de Pabo is: die op grond van een collogium (ongetwijfeld fout gespeld, maar: tijdgebrek) doctum toetreedt. Het is dus onbekend wat hun vooropleidingsniveau is. Het is in elk geval blijkbaar geen mbo-4 of havo. De Volkskrant schrijft dat het om zij-instromers gaat, maar als die uit het bedrijfsleven zijn zouden ze toch wel mbo of havo moeten hebben? Of gaat het om migranten?

      • 21+ toets
        Ik denk dat men de 21+ toets bedoelt.
        HBO’s (van universiteiten weet iki het niet) mogen studenten aannemen die onvoldoende vooropleiding hebben maar 21 jaar of ouder zijn.
        De inhoud van de toets wordt bepaald door de opleiding die de studenten toelaat. Dat veschilt natuurlijk.
        Bij pabo’s is mijn ervaring dat veel vrouwen een deeltijd pabo willen doen en geen Havo of MBO hebben maar bv MAVO. Omdat dat in de praktijk zeker even zwaar is als de huidige HAVO en omdat men ouder is en serieuzer zijn dat vaak best goede studenten. Kunnen nog rekenen ook!
        Maar er zijn in diezelfde groep ook heel veel erg zwakke studenten.

        Zij-instromers is anders. Daarvoor is geen 21+ toets, maar een intake assessement. Hierbij wordt de student niet alleen als student aangenomen, maar ook als leerkracht op een (basis) school. Zelfs iemand die HAVO heeft en dus toelaatbaar is voor de pabo, kan worden afgewezen voor zij-instroom. De zij-instromer gaat direct aan het werk.

      • colloquium doctum
        Colloquium Doctum (loquor = ik spreek) is een geleerde samenspraak. In het Engels is een colloquium een informele discussie (denk aan colloquial) op akademisch niveau. Als kenmerk van een Colloquium Doctum zou men men kunnen zien dat dat de structuur van het met elkaar praten informeel is. Het fungeert in elk geval formeel als een mondeling toelatingsonderzoek. Dat deze mogelijkheid bestaat voor ouderen die geen eindexamen gedaan hebben maar wel over de vereiste kennis beschikken is op zichzelf goed.

  3. Beroep voor losers
    Als deze cijfer zich doorzetten, wordt het beroep van onderwijzer en leraar een beroep voor losers.
    Het gaat er langzaamaan op lijken dat de neergaande tendens onomkeerbaar en niet te stoppen is.
    De tijd dat onze kinderen onderwijs genoten van een deel van de intelligentia lijkt definitief de rug toegekeerd.
    Weinig reden voor BON om feest over te vieren.

  4. Benchmarks
    Over de EU-benchmark Bèta-/technisch afgestudeerden uit de Lissabon doelstelling (2000):

    Nederlandse doelstelling:
    Vóór 2007: toename instroom in de opleidingen hoger onderwijs bèta/techniek met 15%, met een beter evenwicht tussen mannen en vrouwen;
    In 2010: 15% meer uitstroom uit de hogere bèta/techniekopleidingen t.o.v. 2000; Dit resulteert in 6,7 afgestudeerden en promovendi in bèta/techniek in 2010, per 1000 inwoners in de leeftijd 20-29 jaar in 2010.

    Merk op dat alleen over aantallen gesproken wordt.

    Uit CBS-StatLine onderwijs voor 2000/01 .. 2006/07 aantal eerstejaars beta/techn
    HBO 5380/8530; 5140/8390; 4860/8130; 4920/7920; 4960/7710; 5210/7550; 5040/7630;
    WO 3130/3110; 3100/3140; 2960/3040; 2950/3520; 3160/3710; 3130/3650; 3390/3600;

    In 2006/07 voor beta/techn mannen HBO: 88% en WO: 76%

    Over de eerstejaars PABO 2004/05 .. 2006/07 totaal 17950/17120/17080:
    HAVO 6460/6410/6380; VWO 1400/1390/1410; MBO 5200/5150/5680; WO+dipl. 640/650/520; WO-dipl. 150/150/110; Overig 1370/1090/1060; ? 2740/2270/1930;

    Wat is nu bereikt?
    Een vergelijk met 2000 leert dat het aantal eerstejaars beta/techn in het HBO 9% is afgenomen en in het WO met 12% is toegenomen.
    Voor beta/techn totaal een afname van 2.4% (en geen toename van 3%!)
    Meer trends en cijfers voor betatechniek verzameld door het Platform Bèta Techniek (2006).

    Volgens het Platform wijzen de nieuwe aanmeldingscijfers voor beta/techn op een stijging van 5.7% bij het HBO en 9.1% bij het WO, waarmee de Lissabon-doelstelling op een haar na gehaald werd.
    Marjolijn rekent toch hopelijk niet 5.7 + 9.1 = 14.8

    • Even rekenen
      Als ik de cijfers die bonnie geeft goed lees dan waren er in 2000/01 in het hoger onderwijs (HBO+WO) 20150 beta/techniek studenten (=5380+8530+3130+3110) en in 2006/07 waren dat er 19660 (=5040+7630+3390+3600). Dat is dus een daling van het aantal beta/techniek studenten. En dan moet je je ook nog realiseren dat het totale aantal studenten (alle richtingen) op HBO en WO is toegenomen. Het percentage beta/techniek in de totale populatie hoger opgeleiden neemt dus nog sterker af.

      Wordt Nederland bedrogen door het Platform Beta Techniek met de mededeling dat we de Lissabon doelstellingen op een haar na gehaald hebben?

      • Een benchmarkhaalbaarheidsonderzoek…
        Daarover ging de afspraak wijselijk niet!

        Het is niet zo moeilijk om met de 5.7% uit de HBO en de 9.1% uit WO uit te rekenen dat de beschreven verzameling uit het HO met 4.3% tov 2000 toeneemt.

        Het streefgetal was 15%, dat gehaald wordt als we 5.7% + 9.1% nemen.

        • Klopt
          Als je doorrekent met de vermelde stijging in het laatste jaar, dan neemt de beta/techniek populatie met 4.3% toe van 2000 tot nu. Maar dat is dus minder dan die 15%.

          Percentages optellen mag ten eerste natuurlijk niet en verder verdonkermaand het Platform Beta/Techniek dat van 2000 tot vorig jaar er een daling was. De afspraak was 15% meer t.o.v. 2000, niet 15% meer t.o.v. 2006/2007.

          • Platform Beta Techniek Benchmark Calculation
            Het Platform rekent niet volgens de CBS-indeling maar met de CROHO-lijst.
            In deze lijst wordt cluster 1 (100% beta/techn) en cluster 2 (> 50% beta/techn) gebruikt voor de 15% BM test. Bekijk de cluster 2 trend voor hbo en wo.
            Wordt het gewenste resultaat niet gehaald, kan nog altijd cluster 3 meegerekend worden! Vooralsnog lijkt dit niet nodig. Lees voortgang 2005-2006 en 2007-2008.

            Het HBO is het grote pijnpunt. In een vertwijfelde poging toch aan de 15% te komen is inmiddels jaar 2002 als uitgangspunt gekozen: het aantal eerstejaars daalde naar een minimum.
            Voor deze en andere informatie zoek op SPRINT.

      • Ach…..
        Bonnie schrijft: “Voor beta/techn totaal een afname van 2.4% (en geen toename van 3%!)”
        ….. ± 3 % is toch *ongeveer* 3 % ?

  5. De overheid stimuleert
    De overheid stimuleert weliswaar via de
    bètabeurs de studie in bèta en technische vakken, maar student betaalt er geen dubbeltje minder
    collegegeld om en ik vraag me af hoeveel van deze studenten we met de huidige salariëring, arbeidsvoorwaarden en werkomstandigheden überhaupt nog in het onderwijs terug zullen zien.
    Bovengenoemde cijfers schetsen een zwart scenario.

  6. Nieuwe recordhoogten Platform…
    In week 34 is tov week 31 de ontw. van de ontw. bij HBO -0.3% en bij WO -1.3%. Of het nog gekker wordt?

Reacties zijn gesloten.