’Beheersing van rekenen en taal gaan hard achteruit’

Van Bijsterveldt was op bezoek bij een vmbo in Zoetermeer. Een verslag hiervan staat vandaag (5/3/07) in het AD.

====================================

“Moedeloos worden Zoetermeerse docenten er weleens van, als een leerling een proefwerk weer half in msn-taal heeft gemaakt.
En begrijpen waar een tekst over gaat: ho maar. ,,De kinderen zitten alleen nog achter de tv en de computer en ze lezen geen boeken meer. Dat heeft dramatische gevolgen voor begrijpend lezen,’’ verzuchtte een Zoetermeerse leraar gistermiddag tijdens een bezoek van staatssecretaris Van Bijsterveldt-Vliegenthart van Onderwijs aan de vmbo-afdeling van het Stedelijk College Zoetermeer. Een oudere docent had de moed eigenlijk al opgegeven. ,,Om kinderen beter te laten lezen, schrijven en rekenen moeten de televisie en de rekenmachine worden afgeschaft. Dat lijkt me niet realistisch.’’

Anderen waren positiever: ‘Ik zie kinderen op school geregeld lezen’ en ‘kinderen communiceren mondeling nu veel beter dan wij vroeger’. De nieuwe staatssecretaris bezoekt deze weken diverse scholen om kennis te maken met het onderwijs. Bij het bezoek aan het Stedelijk College waren ook docenten en leerlingen van het Oranje Nassau College en het ID College aanwezig.

De discussie ging onder meer over het nieuwe leren, waarbij leerlingen vooral zelf aan de slag gaan en docenten een meer begeleidende rol hebben. De 15-jarige Joey van Grumbkow vindt het een positieve ontwikkeling, maar dan moeten docenten wel zijn vragen beantwoorden. ,,Daar hebben ze soms geen tijd voor en daar baal ik van.’’

Ook de maatschappelijke stage van leerlingen kwam aan de orde. Docenten hielden de staatssecretaris voor dat het erg moeilijk is voor iedereen een plek te vinden, omdat organisaties niet altijd tijd hebben voor begeleiding.”

2 Reacties

  1. Dat kan jij niet vinden, Joey!
    Zo, Joey van Grumbkow, vind jij dat ‘een positieve ontwikkeling’. Dan ben jij een goed gebekt kereltje, Joey. Op de HAVO waaraan ik lesgeef kunnen 15-jarigen zo’n moeilijke uitdrukking niet spontaan uit de mond krijgen. Maar jij gelukkig wel.
    Alleen is het complete kletskoek, Joey. Welke ‘ontwikkeling’ heb jij met je 15 jaren dan wel waargenomen? Dacht je als zesjarige al na over onderwijs en lesgeven? Dacht je toen: potverdikkie, die juf en die meester vertellen veel te veel; ze zouden eens wat meer moeten begeleiden?
    Dat lijkt mij grote onzin, Joey. Ik denk dat die journalist jou woorden in de mond heeft gelegd. Zo niet, dan ben je een enorme wijsneus, en dan zullen we misschien nog veel van je horen.

  2. Joey
    Joey van Grumbkow is positief over Het Nieuwe Leren, maar merkt op dat zijn docenten geen tijd hebben om zijn vragen te beantwoorden.

    Dat deze 15-jarige het verband niet ziet kan ik billijken, maar dat de beslissers niet zien dat dit inherent is aan HNL niet. Als je 3 uur per week hebt voor een groep van 30 leerlingen dan is klassikaal onderwijs verreweg de meeste efficiente manier om kennis te verwerven. Bij uitsluitend individueel onderwijs heeft de leraar per leerling simpelweg te weinig tijd.

    Het is dus geen kwestie van ‘slechte uitvoering’, het is een fundamentele tekortkoming van HNL.

Reacties zijn gesloten.