Uit een persbericht van de Open Universiteit:
Onderzoek: Zelfstandig leren kunnen leerlingen niet zelfstandig leren.
Eén van de doelstellingen van het Studiehuis was dat de leerlingen meer zelfstandig moesten gaan leren. Onderzoek laat zien dat zelfstandig leren wel motiverend werkt, maar dat de resultaten er vaak niet beter van worden. Bij leerlingen die nog geen ervaring hebben met zelfstandig leren zijn de leerresultaten soms zelfs slechter. Danny Kostons, onderzoeker bij het Centre for Learning Sciences and Technologies, onderzocht hoe leerlingen geholpen kunnen worden om te leren zelfstandig te leren. Op vrijdag 5 november 2010 verdedigt hij zijn proefschrift bij de Open Universiteit in Heerlen.
Leren leren
Het onderzoek van Kostons draaide rond zelfregulerend leren, iets waar het Studiehuis sterk de nadruk op legt. Bij zelfregulerend leren moeten leerlingen zelf inschatten hoe ze een taak hebben gedaan en zelf een volgende taak kiezen. Kostons laat zien dat het vooral voor onervaren leerlingen moeilijk is om zichzelf goed te monitoren, te beoordelen en een geschikte volgende taak te kiezen, met lagere leerresultaten als gevolg. In vier experimenten onderzocht Kostons waar problemen met zelfbeoordelingen en taken selecteren zich voordoen en hoe je onervaren leerlingen kunt leren om beter zelfregulerend te leren.
Opmerkelijk dat ook de OU er nu achter komt dat instructie noodzakelijk is. Maar als bij het leren zelfstandig te werken instructie zo goed helpt, zou dat dan bij de andere lessen niet zo zijn? Tijd voor een vervolgonderzoek over de rol van instructie bij wiskunde, bij het leren van (een vreemde) taal etc.
Ja hoor,
daar zijn ze weer; onze aandoenlijke onderwijswetenschappers. Nu worden er putten gedempt met verdronken kalveren.
Kan er geen Index librorum prohibitorum voor dit soort tijdverdrijf worden overwogen? Er zijn in het onderwijs belangrijker zaken op te lossen waarbij extra mankracht zeer welkom is. Bevoegde en bekwame docenten b.v..
Korte termijn
Hou bovendien rekening met het feit dat jongeren (en vele volwassenen) slechts op de korte termijn kunnen denken en plannen. Ze willen ook graag de beloning voor de inspanningen op de korte termijn ontvangen. Ik heb een briljant idee: verdeel de stof over het jaar in stukken en houd een toets om de zoveel tijd, beloond met een cijfer die een juist inzicht geeft over de behaalde prestatie.