In dit opinieartikel zien wij bekende zorgen verwoord. Het verbaast dan ook niet dat in de eerste reactie meteen iemand naar BON verwijst.
Reacties zijn gesloten.
In dit opinieartikel zien wij bekende zorgen verwoord. Het verbaast dan ook niet dat in de eerste reactie meteen iemand naar BON verwijst.
Reacties zijn gesloten.
Copyright & kopiëren; 2025|WordPress thema door MH Themes
mooi verwoord:
erwtensoepdikke mist.
Geen verrassing voor mij,
niet voor niets heb ik hier al vaker opgeroepen om samenwerking te zoeken met buitenlandse collega’s die in hun land dezelfde problemen ervaren (denk ook aan Duitsland). Problemen blijven vaak niet beperkt tot die landsgrensjes, internationale problemen bestrijd je het best ook met internationale samenwerking. BON zou een voortrekkersrol kunnen vervullen voor de Vlaamse docenten, onder andere doordat BON inmiddels een aardig inzicht heeft gekregen in de oorzaken van talloze onderwijsproblemen. Het zou zonde zijn wanneer ze nu in België jaren gaan moeten discussiëren alvorens ze exact dezelfde conclusies trekken als die wij nu trekken en ondertussen het gezwel verder kan groeien.
De link werkt niet doordat er op het einde van die link nog een “/” moet worden geplaatst.
opinie.deredactie.be/2010/08/24/het-vlaamse-onderwijs-het-noorden-kwijt/
Een begrijpelijk foutje: meestal is die slash inderdaad niet nodig voor een link, de server van deredactie pakt die link echter niet zonder die slash.
Als iets goed is, moet je het niet veranderen
In België wordt gevreesd voor “Nederlandse toestanden” in het hoger onderwijs. Ons zelfbenoemde gidsland functioneert kennelijk als voorbeeld voor hoe het niet moet.
En toch voert men in België
En toch voert men in België hoe langer hoe meer al datgeen in wat wij hier categorisch afwijzen. :s
Ik kan het weten, ik woon in België.
Realistisch rekenen in Belgie
Uit het artikel maakt ik op dat een Nederlands rekenboek aangepast wordt voor gebruik in Vlaanderen. Gaat Vlaanderen nu het in diskrediet gebrachte realistisch rekenen invoeren?
Hieronder een citaat van een
Hieronder een citaat van een Vlaams forum. Let op de hoofdletter na de dubbele punt. Aangezien hij consequent deze fout maakt heeft hij het duidelijk verkeerd aangeleerd. Uit andere berichten van hem kan ik achterhalen dat hij het 6de leerjaar van de middelbare school (V.O.) volgt. Hij wil volgend jaar handelsingenieur (zoiets als technische bedrijfskunde, een beetje een snobrichting in Vlaanderen) studeren, blijkbaar heeft hij dus ofwel het ASO ofwel een meer theoretische variant van het TSO gevolgd, zeker geen BSO. Om maar eventjes te illustreren dat de Vlamingen ook allang niet meer goed de taal beheersen.
Zoals de meesten hier zeggen: Uw lidgeld dat ge betaalt is minder dan de totale korting die ge op uw boeken krijgt. Lid worden van Economica kost u 9 euro. Terwijl de korting op de boeken (HIR eerste fase bac!, Let wel: Er ontbreken nog boeken van 2 vakken omdat info nog niet beschikbaar was) al 8.8 euro bedraagt. Die andere activiteiten zullen mij waarschijnlijk minder interesseren, ma niemand is verplicht é… Dus als ge toch economie gaat studeren, kan ik niet anders zeggen, dat het vanuit economisch standpunt gezien in uw voordeel speelt (Jesus wa ne zin ).
En @ Boeffel: Ga judo doen , ikzelf heb een blauwe gordel. En geloof me, der is geen betere manier om mensen te leren kennen dan der is goe mee te vechten
Vlaamse minister van onderwijs: gebruik games in de klas
www.demorgen.be/dm/nl/5402/Games/article/detail/1151838/2010/09/01/Pascal-Smet-wil-games-introduceren-in-de-klas.dhtml
Citaat
Na een enquête bij 4.000 scholieren doet de Vlaamse Scholierenkoepel (VSK) een oproep voor “zinvolle leerstof”. Vlaams minister van Onderwijs Pascal Smet (sp.a) hoopt de jongeren te prikkelen met nieuwe methodes. “Het lijkt me een goed idee games te introduceren in de klas”, zegt hij in de Coreliokranten.
Uit de enquête van de VSK blijkt dat veel leerlingen school maar saai vinden. “Leerlingen zouden de les veel aangenamer vinden als ze er dingen leren die ze later nog nodig hebben en nog kunnen gebruiken”, zegt VSK-voorzitter Timur Michelashvili (16).
Minister Smet begrijpt dat pleidooi. “Toen ik vorig jaar mijn oor te luisteren legde bij leerlingen in Vlaanderen, schrok ik ervan hoe vaak kinderen zeiden dat ze naar school gaan saai vinden”, zegt hij.
…
Nog schokkendere mededeling aan het einde van het artikel
Aangezien ik gisteren tijdens het lezen van de eerste 2 regels van de derde alinea afhaakte omdat de gezochte verklaring wel erg voorspelbaar was had ik de laatste alinea niet gelezen.
Schrik niet.
Smet wijst er voorts op dat dit schooljaar de nieuwe “vakoverschrijdende eindtermen” in voege treden. “Zeker in het secundair onderwijs komt het praktische daardoor meer aan bod en worden lessen meer competentiegericht.”
Vakoverschrijdende eindtermen en competentiegericht onderwijs.
Let op, de Vlaams minister van onderwijs roept dit.
Waarom nemen ze toch als een kip zonder kop de slechte vindingen van o.a. het Nederlandse onderwijs over terwijl de kracht van het Vlaamse onderwijs juist was dat het in veel opzichten nog wat ouderwets was waardoor de Vlaamse scholen goed onderwijs konden bieden op de basisschool en het voortgezet onderwijs ondanks dat de leraren matig opgeleid waren (3 jaar hogeschool).
Malmaison en Classica, kent een van jullie niet een of ander Grieks of Latijns gezegde wat iets treffends zegt over zulk kortzichtig gedrag (iets slechts overnemen om daarmee iets goeds te vervangen)?
Reactie van oud-leraar tegen Smet’s plannen
www.standaard.be/artikel/detail.aspx?artikelid=QJ2UN8NK
Dit is best een aardige column om te lezen.
Een paar citaatjes.
Smets opmerking over games in de klas kwam er na een enquête door de Vlaamse Scholierenkoepel bij 4.000 jongeren. Die koepel pleit voor zinvolle leerstof, al geeft men, ruimdenkend als men is, toe dat niet alle ‘huidige leerstof overbodig is’. Welnee. Maar natuurlijk is het nuttiger om te weten hoe je een belastingsbrief invult, dan hoe een aardbeving ontstaat. De leerstof moet namelijk ‘relevant’ zijn. Wat bedoelt men daarmee? Hapklaar, praktisch, niet op kennis gericht maar op concrete situaties. Een beetje zoals in een taalboekje Italiaans voor op reis: je zult er Dante Alighieri niet mee kunnen lezen, maar je leert toch maar lekker de verschillende soorten koffie herkennen en bestellen. Onlangs kreeg mijn vriendin, zelf lerares Duits in het secundair onderwijs, van de pedagogische begeleiding de opmerking dat ze toch beter geen grammatica gaf, dat is voor Duits niet nodig en ze verstaan je daar in Duitsland toch wel.
Ik probeer mij even in te denken welke vakken overbodig zijn. Natuurlijk aardrijkskunde (aardbevingen en zo). Geschiedenis ook wel (het is toch belangrijker te weten hoe je een belastingsbrief invult dan Mussolini of Pétain te kennen). Chemie. Fysica natuurlijk. Alle talen behalve Engels.
…
Zorgvuldigheid duurt lang. In het pleidooi voor fun en kindergeluk wordt vergeten dat wie iets wil bereiken, bereid moet zijn daarvoor iets anders op te offeren
…
Onze houding tegenover kinderen en jongeren lijkt een eigenaardige mengeling van drie elementen: rousseauïstische sentimentaliteit, individualisme en plat consumentisme.
middenschool en CGO
Het laatste vernieuwende plannetje voor het Vlaamse onderwijs. Mijn duiding: deze sos (socialist) streeft naar een middenschool.
Indien er pas vanaf het 5de jaar wordt gedifferentieerd op theoretisch niveau dan krijg je dus VMBO-niveau. Het differentiëren volgens interesse maakt enige selectie mogelijk (BSO-ers gaan niet snel wiskunde kiezen) maar doordat iedereen zelf mag kiezen zuller er ook de nodige zwakke leerlingen in de klas zitten.
Het enige goede in zijn plan vind ik dat er meer aandacht wordt besteed aan achterstandsleerlingen.
Omwille van het korte aantal karakters wat ik mag gebruiken moet ik hieronder wat selectief citeren.
www.demorgen.be/dm/nl/1344/Onderwijs/article/detail/1156853/2010/09/13/Smet-wil-komaf-maken-met-opdeling-ASO-TSO-en-BSO.dhtml
Vlaams minister van Onderwijs Pascal Smet (sp.a) heeft zijn eerste oriëntatienota voor de hervorming van het secundair onderwijs voorgesteld. In die nota stelt Smet een ingrijpende aanpassing van het middelbaar onderwijs voor.
Zo zou de klassieke opdeling ASO-TSO-BSO verdwijnen. De studiekeuze wordt gefaseerd, gaande van een brede algemene eerste graad tot een derde graad met richtingen die gericht zijn op de arbeidsmarkt of op hoger onderwijs. Het is ook de bedoeling om ook voortdurend bij te sturen. Sterkere leerlingen worden uitgedaagd, zwakkere leerlingen extra ondersteund.
…
De eeuwige discussie over kennis versus vaardigheden wil Smet de wereld uit helpen door het onderwijs vooral meer “competentiegericht” te maken.
…
Maatschappelijke vooroordelen
Een van de meest opvallende voorstellen is de afschaffing van de klassieke opdeling tussen ASO (algemeen), TSO (technisch), BSO (beroeps) en KSO (kunstonderwijs). Aan die opdeling hangen volgens Smet “maatschappelijke vooroordelen vast”.
Middenschool
Differentiatie pas in het 5e jaar van het VO, is dat niet wat we in Nederland middenschool noemden?
Snapikniet
Het eerste wat ik me bij dit soort plannen altijd afvraag is:
– Voor welke problemen moet dit een oplossing zijn?
– Hoe kan verdedigd worden dat dit de juiste én de meest kansrijke oplossing voor de eventuele problemen zijn?
– Hoe wordt gegarandeerd dat deze vernieuwing ook echt een verbetering is? Hoe wordt er een experiment uitgevoerd, hoe wordt dit geëvalueerd en met welke kriteria? Als het experiment een succes is, hoe wordt dan de implementatie ter hand genomen?
– Welke rol wordt docenten in dit gehele vernieuwingsverhaal toegedacht?