Vragen van het lid Hamer (PvdA) aan de minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap over de lange schoolvakanties in het voortgezet onderwijs. (Ingezonden 6 juli 2004)
[…
5. Hoe verhoudt zich het aantal vrije weken tot het minimum aantal vastgestelde lesuren in zowel de onderbouw als de bovenbouw?
Het aantal weken vakantie per jaar is wettelijk gemaximeerd op 12 (artikel 16, eerste lid, Inrichtingsbesluit WVO). Het wettelijk vastgestelde minimum aantal uren waarin onderwijs dient te worden verzorgd varieert van 1000 klokuren in de bovenbouw (artikel 12, vijfde lid, WVO) tot 1280 lesuren (dat komt overeen met 1067 klokuren) in de onderbouw (artikel 11c, eerste lid, WVO). Voor praktijkonderwijs en examenklassen gelden afwijkende bepalingen.
]
In 2006 komt de politiek tot het inzicht dat 52 – 12 = 40 lesweken niet haalbaar is en in 281. Wet van 29 mei 2006 tot wijziging van de Wet op het voortgezet onderwijs inzake vervanging van de basisvorming door een nieuwe regeling voor de onderbouw (regeling onderbouw VO)
[…
Artikel 11c. Onderwijsprogramma eerste twee leerjaren
1. Het bevoegd gezag richt voor de eerste twee leerjaren een in schooltijd verzorgd samenhangend nderwijsprogramma in. Dit programma voldoet aan de volgende voorwaarden:
a. het bevoegd gezag werkt de kerndoelen uit voor de verschillende schoolsoorten en verschillende groepen leerlingen, onverminderd de doorstroombevordering met behoud van keuzevrijheid van leerlingen, bedoeld in artikel 11a,
b. het programma omvat per leerjaar ten minste 1040 uren, en
c. in de eerste twee leerjaren worden gezamenlijk ten minste 1425 uren onderwijs verzorgd op basis van de kerndoelen
…]
verschijnt het getal 1040, uitkomst van de rekenkundige bewerking 39/40 x 1067.
1040 klokuren zijn 1040 x 6/5 = 1248 lesuren en dit levert 1248/39 = 32 lessen/week => 6.4 lessen/dag als…
1. proefwerkweken als lesweken worden gezien (leerling buffelt stof en maakt proefwerken / docent maakt proefwerken, surveilleert en kijkt na.
2. lessen niet uitvallen door puntenvergaderingen.
3. lessen wel uitvallen als ze in door de overheid bepaalde vakantieperiodes terecht komen (overmacht).
Volgens de overheidstabellen voor 2007 .. 2011 is de totale vakantie gemiddeld 14 weken. Een realistisch benadering van het aantal lesweken komt hiermee op 38.
Volgen we de strategie voor 39 dan komt de norm nu op 38/40 x 1067 = 1013 klokuren => 1216 lessen.
Het aantal lessen per week wordt 1216/38 = 32 en het aantal lessen per dag komt op 6.4 (niet te geloven!)
Zover de onderbouw.
Een 4VB-klas begin negentiger jaren had als rooster:
wi/na/sk 4;ne 3;fr/du/en/gs/ak/ec/mu/lo 2;le 1 u; totaal 32 lessen/week => 6.4 lessen/dag voor 13 vakken.
Inmiddels zijn we 16 jaar verder en in het studiehuis waar een NT-er 13 (gestripte) vakken kan kiezen en waar een deel van de lessen leren-leren is.
Houden we dezelfde regel aan dan komt voor de bovenbouw het aantal lessen op 6 + 1..2 z/kwt/w-uren.
Om toch op 6.4 lessen per dag uit te komen rekent de inspectie ipv 1040 met 1000. (= 1013 met 974)
De antwoorden op de vragen van Roefs en Hamer lijken niet erg consistent. Sorry Maria…
Conclusie: LAKS heeft geen poot om op te staan:
de contacturennorm verlagen omdat veel scholen niet meer in staat zijn aaneensluitende lesroosters te maken.
VO-raad en LAKS gaan ’t nu allemaal zelf uitzoeken…
Meer informatie en meningen in een rapportage over onderwijstijd en lesuitval van Regioplan Beleidsonderzoek in opdracht van Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap (27 september 2006)
Voor docenten is dit schema niet zo interessant: volgens de CAO VO 2005/2006 heeft hij een weektaak van 36.86 uur en een jaartaak van 1659 klokuren. Na invullen van 27 lessen (855 klokuren) blijft nog 804 uren over… en in de motie Lambrechts – Hamer wordt beschreven hoe dit in te vullen is.
bonnie
bonnie, zoals wel vaker loop ik over van bewondering voor je dossierkennis. Hulde dat je dit bijelkaar brengt!
Maar kun je me iets meer helpen? Je schrijft bijvoorbeeld dat de antwoorden niet consistent zijn. Kun je me dat uitleggen? In welk opzicht niet consistent?
En je zegt dat LAKS geen poot heeft om op te staan. Ook daar – ik snap je uitleg niet …
Het MOT-principe.
Antwoorden op de vragen… klopt ook niet. Lees antwoord op vraag 5.
In 2004 wordt gesproken over 1280 lesuren of 1067 klokuren (minimumonderwijstijd, dus wat MOT).
Herkomst: 1280 = 40 weken van 32 lessen. 1067 = 1280 x 5/6 van lesuur naar klokuur.
Men stelt vast dat het aantal lesweken eigenlijk 39 is.
Zo ontstaat 1248 = 39 weken van 32 lessen. 1040 = 1248 x 5/6. of wat ook kan 39/40 x 1067.
Wanneer via de vakantieregels het aantal weken les op 38 komt dus, geheel in lijn met de vorige berekeningen:
38 weken x 32 lessen/week = 1216 lessen en 1013.3 = 1216 x 5/6 of 38/40 x 1067.
Bij antwoord 5 wordt echter 38.5 weken met 1040 genomen ipv 38.5/40 x 1067 = 1027 contacturen.
Verder niet dramatisch want dan per week 1040/38.5 = 27 klokuren = 32.4 lessen => 6.5 les/dag ipv 6.4.
Bij mijn weten is 32 lessen per week altijd uitgangspunt geweest.
De LAKSe MOT met bandbreedte 860 tot 1040 (gemidd. 950) zal weinig kans maken. In maart 2006 werd dit idee al afgeraden.
Kennelijk niet op de hoogte van het oorspronkelijke basisprincipe.
Wie weet?
In 1999 hebben een paar scholieren in Den Haag binnen een paar dagen de helft van de PO’s uit het programma gedemonstreerd. En daarna is er nog allerlei – volgens mij nodeloze – taakverlichting gekomen voor onze “zwaar belaste” leerlingen.
Wie weet hebben ze nu ook succes nu het gaat om het terugdraaien van een maatregel die zeer breed als belachelijk wordt ervaren, en die in zijn uitwerking het imago van het onderwijs sterk aantast.
Of zou de staatssecretaris zich te diep hebben ingegraven om nog een wijze draai te kunnen maken?
En als we “oorspronkelijke basisprincipes” heilig verklaren moeten we ook weer gaan jubelen over de basisvorming, tweede fase, CGO, WSNS en HNL.