Als reactie op het stukje van 25_12_1945
“Leren leren op Leonardoscholen” hierbij een reactie, zie ook:
www.beteronderwijsnederland.nl/?q=node/3878
De algemene ontwikkeling van leraren in het basisonderwijs is soms niet zo groot en dan druk ik mijn nog eufemistisch uit.
Ik vertelde een collega leraar, die al 20 jaar in het onderwijs zit, eens dat ik ieder jaar een sociogram maakte, vroeg deze leraar mij:
“Wat is een sociogram ?”
Tegen het einde van het jaren waren collega’s door de methode en raakten ze in paniek, ik hoorde dan vaak:
“Ik weet niet meer wat ik ze moet leren ?”
“Ik heb helemaal geen stof meer ze vervelen zich enorm !”
Toen er een keer WK voetbal was en bijna alle ouders naar het voetbal keken, had ik een boekje gemaakt van wel 20 pagina’s.
In het boekje stonden alle poules, wedstrijdschema’s, kaarten van alle landen en wereld delen, verhaaltjes en sommetjes.
Leerlingen (9/10 jaar) leerden te werken met poules en schema’s, ik liet ze ook uitrekenen hoeveel geld er binnen kwam met bepaalde aantallen toeschouwers, ze leerden diagrammen maken en zochten in boeken en atlassen alles op over alle landen.
Ze lazen zelfs de krant en mochten er dan over vertellen in de klas.
Ouders vertelden mij dan: “mijn zoon leest plotseling de krant !!”
Ik liet zelfs een leerling “buitenspel” uitleggen en als week-afsluiting hadden ze toneelstukjes over van alles en nog wat.
Na twee weken, wisten ze alle werelddelen en alle deelnemende landen te vinden en ze wisten ook de hoofdsteden. Ook wisten ze welke taal ze er spraken “In Zwitserland spreken ze geen “zwitsers”” en of een land rijk of arm was.
Helaas werd ik dan door mijn directeur teruggefloten, ik leerde ze zaken welke pas twee groepen hoger werden behandeld en dat mocht niet de juf of meester in die hogere groep zou daar grote problemen krijgen.
“Snap je dat dan niet Joao, hoe vaak moet ik je dat nog uitleggen, je mist de grote lijnen !!”
Daarnaast kreeg IK klachten omdat ze bij mij in de klas nog zo leuk bezig waren en erg veel leerden, maar bijvoorbeeld het broertje/zusje in een groep hoger verveelde zich de laatste twee weken enorm en soms hadden kinderen ook geen zin meer in school !!
En zo had ik weer een minputje op mijn, in de ogen van de directie, toch al niet goede staat van dienst………………..
Raakvlakken met Lock
Elders wordt de filosoof Lock besproken. Ik heb dat voor mezelf vertaald met “wie heeft belang bij goed onderwijs?”.
Jouw observatie over het gebrek aan algemene ontwikkeling bij (een deel van ) de basisschoolleerkrachtsn onderschrijf ik. Maar het is algemener: ook niet-basisschool leerkrachten hebben minder culturele bagage.
Lock zegt dat het komt omdat algemene ontwikkeling niet langer economisch rendement oplevert (als het dat al deed) en dat in een maatschappij die op economische grondslag wordt gestuurd, die zaken min of meer vanzelf wegvallen.
Als dat samenvalt met het wegvallen van een sterk sturende (Christelijke) kerk, dan verlies je tegelijkertijd het merendeel van de op religie gebaseerde kunst en cultuur (en geschiedenis).
De ramp is nog groter omdat in deze maatschappij die zich in rap tempo ontdaan heeft van de culturele bindmiddelen, de bevolkingssamenstelling enorm is veranderd: veel nieuwe mensen uit hele andere culturen.
Het treurige is dat het onderwijs (ihb het basisonderwijs), dat wegvallen niet heeft gecompenseerd door juist de basisvaardigheden nóg beter aan te leren, maar dat men is meegegaan en de kaalslag heeft versterkt door HNL-achtige vormen aan te bieden als adaptief onderwijs, realistisch rekenen en andere leesdidactieken. Men zich heeft beperkt tot het doel om kinderen “leren leren” aan te bieden. Opdat ze snelle en flexibele werknemers zouden worden. Met het badwater van de economisch inderdaad minder nuttige algemene ontwikkeling is dus ook het economisch uiterst nuttige kind, het taal- en rekenen weggegooid. Daarvoor in de plaats iets dat alleen in woorden mooi lijkt: “we leren ze te leren”, maar wat zoals wij weten helemaal niet kan.
Overigens: ik schrijf “de economisch minder nuttige algemene ontwikkeling”. Dat is een (te) beperkte visie op de economie. Heertje heeft een veel bredere visie op economisch nut en zal algemene ontwikkeling daar denk ik wel degelijk bij vinden horen. Ik ben het daar mee eens, maar bedoel hierboven economie in de beperkte zin van het woord. Ik neem aan dat Lock dat ook zo bedoelt.
Oplossing.
Als Heertje gelijk heeft, dan ontstaat vanzelf een vraag naar meer algemene ontwikkeling, maar meer samenhang tussen mensen, dan wordt algemene ontwikkeling dus waardevoller en gaat er meer geld naartoe. De wet van vraag en aanbod in bredere zin. Die ontwikkeling merken we het laatste jaar sterk. Onze eigen opkomst is daar misschien wel het mooiste voorbeeld van. De slinger gaat weer wat terug en onderwijs wordt weer beter. Dan zijn twee zaken van belang: Hoe richt je de brede economie in zodat er inderdaad betaald gaat worden voor algemene ontwikkeling en goed onderwijs, welke economische prikkels kun je inbrengen, hoe is de verdeling publiek/privaat?
Maar misschien nog belangrijker is de globalisering. Ook in de globale economie moet algemene ontwikkeling belangrijker worden. En dát zie ik nog niet gebeuren. Globalisering maakt de wereld plat net als ruilverkaveling deed. Het water stroomt dan naar het laagste putje.
Mijn dochter in groep 8
Mijn dochter in groep 8 kreeg onlangs haar topo-boekje gecorrigeerd mee naar huis. Zij moest invullen in welk land Edinbourgh ligt en antwoordde Schotland. Dikke rode streep er door heen. Goede antwoord volgens juf ontbrak helaas. Waarschijnlijk stond in het antwoordenboek (onmisbaar voor de competente jonge PABO-er) : Verenigd Koninkrijk. Ik heb juf maar niet gevraagd waar het Schotse parlement zettelt. Te bang als antwoord Londen te krijgen (of zelfs geen).
Het erge is dat deze juf wel gaat over de advisering VO. Mijn kind heeft de NIO verknalt en moet dus naar het Praktijkonderwijs. Fijn voor de juf dat al die hulpmiddelen haar een gevoel van zekerheid geven. Maar ik heb dus geen enkel vertrouwen meer in haar niveau (er zijn natuurlijk meer van dit soort voorbeelden).
Bij overhoring moeilijke woorden geeft mijn dochter soms geen antwoord meer, uit angst niet exact het antwoord van het antwoordenboek te geven, hoewel ze wel wist wat het woord betekende en hoe het gebruikt moest worden.
Tsja, gewoon papagaaien anders vindt juf je dom…
land, volk en natie
Als ik wel ingelicht ben speelden England en Schotland vroeger als aparte landen mee om de Europa cup voetbal met de USSR. Hoewel ze toch al heel wat jaren in één koninkrijk verenigd zijn. In Duitsland worden de deelstaten Länder genoemd. Als de vraag geluid zou hebben “in welke staat Edinbourgh ligt” zou je in de Verenigde staten in de problemen komen als je vraagt waar San Francisco ligt. Het enige goede woord i.p.v. “land” in de vraag zou waarschijnlijk “natie” geweest zijn want zo kom je aan een nationaliteit. men spreekt ook van de Verenigde Naties. In de tijd van de Volkenbond (of was het Volkerenbond?) had je natuurlijk wel de Schotten en de Angelsaksen.
Seger Weehuizen
Brits en Amerikaans
De britten en noord-ieren zeggen `home nations‘ voor de 4 onderdelen van de UK. Met `state’ bedoelen ze het land. Net andersom dan de Amerikanen dus….
Schotland zit, net als bijvoorbeeld Vlaanderen, op de grens van land en provincie.
Seger,
Ook Wales heeft/had
Seger,
Ook Wales heeft/had ook zijn eigen elftal en net als de Noord-Ieren een eigen parlement. Enige onderdeel van het VK dat geen eigen parlement heeft is het arme Engeland dat rechtstreeks onder Westminster valt op terreinen waar de overige onderdelen autonomie (onderwijs) hebben.
Historisch betekent natie ook volk. Vandaar dat men spraak van :” Hen der Joodse Natie”. Er zaten ook altijd volken zonder eigen staat (Palestijnen Tibetanen) in de VN (dus rechtstreekse opvolger Volkenbond).
Wil je VK als antwoord dan had je dus moeten vragen in welke staat ligt Edinbourgh. Dat kan inderdaad niet bij plaatsen in de VS. (Staat heeft grondgebied, grenzen en bestuur).
Volgens mij vermeldde het oude Sovjet paspoort ook tot welk volk men behoorde, het joodse was daar een van.
Het probleem is dat de moderne PABO-er over zo weinig algemene ontwikkeling beschikt dat hij/zij de problemen die wij zien geheel niet opmerkt. Iets bescheidener de rode pen hanteren lijkt mij dan wel op zijn plaats.
NIO intelligentietest?
Ik vond op internet dat de NIO een intelligentietest moest zijn. Dan lag een vraag van het type:
“In welk ……….. ligt Edinbourgh?”is een incomplete vraag.
Wat kun je invullen voor de stippeltjes om een complete vraag te krijgen waarop het antwoord “Verenigd Koninkrijk” moet zijn? (Er kunnen zowel 0 als meerdere goede oplossingen zijn)
Kies uit: land, republiek, natie, empire, eenheidsstaat
Daar lees ik ook:
“De subtests Synoniemen en Tekens Invullen zijn gemakkelijker gemaakt waardoor de NIO beter geschikt is voor leerlingen van groep 8, leerlingen van het Speciaal Onderwijs en leerlingen aan de onderkant van het VMBO”.
Is deze test nog wel geschikt om na te gaan of een leerling het VWO aankan?
Is tegen de afwijzing voor het VWO geen beroep aan te tekenen?
Seger Weehuizen
De NIO
Wordt en werd in vele scholen gebruikt als vervanging van de CITO. De NIO is een afgeleidde van de GIT staat voor Groniger Intelligentie Test. De GIT is door de cotan afgekeurd, het cohort leerlingen dat vorig jaar de NIO heeft ondergaan is een standaard-en valideringsgroep geweest, evenals de groep die 2 jaar geleden de Nio heeft ondergaan. Het gehele goedkeuringsproces van de COTAN rond de NIO is in nevelen gehuld, veel briefwisseling en de indruk ontstaat dat het geen zuivere koffie is. Feit is dat de predictive validiteit ( voorspellende waarde) wat betreft verwijzing naar de vervolgopleiding met een enorme korrel zout genomen moet worden. In de Zaanstreek waar de NIO gemeengoed is klagen alle scholen van voortgezet onderwijs over de verwijzing, enkele scholen hebben besloten de NIO te boycotten en leerlingen alleen te plaatsen op verwijzing van de basisschooldirectie.
Het kan nog erger….
Onze zoon wilde destijds naar het gymnasium.
Maar de juf adviseerde ons om dat niet te doen.
Dat zou niet goed zijn voor de sociale ontwikkeling van het kind.
U begrijpt, hij is toch gegaan en verdient inmiddels vele malen meer dan zijn ouders, die in het onderwijs werkzaam zijn.
Verdienen zult U zeggen?
Ja zeker, en hij heeft een mooi leven bovendien.
Dat zou niet goed zijn voor
Dat zou niet goed zijn voor de sociale ontwikkeling van het kind.
En is hij *sociaal* ontwikkeld ?
Sterker nog…
Juf noemde een gymnasium asociaal.
Maar dat….
…vroeg ik niet.
Omdat je zo aandringt…
…zéér!
Zal de Parij voor de Dieren…
…*goed doen*😉
Hij heet toch niet…
…*Jeroen* ?
Adios…
:-):-):-):-)………
NIO, Cito en wat meer
ik wil de stelling poneren, dat 12 jaar te vroeg is om voor veel leerlingen een verantwoorde keuze t.a.v. vervolg-onderwijs te maken ;
testen in het lager onderwijs hebben een ogenschijnlijk objectieve waarde, maar de leer-vervolg-praktijk van nogal wat leerlingen bevestigt dat niet ;
ergo : het beslismoment voor VO kan beter worden uitgesteld, met zeg maar 2 of 3 jaren ;
maarten
Re:12 jaar, voor sommigen te vroeg en voor anderen te laat….
Ik denk dat de keuzemogelijkheid er moet zijn op het moment dat de wegen zich scheiden.
De elf- of twaalfjarige leeftijd is gangbaar en daarop is ons onderwijssysteem gebaseerd.
Daar zal lang over nagedacht zijn en daar zullen ongetwijfeld vele redenen voor zijn.
Mij lijkt het onverantwoord om kinderen langer dan genoemde leeftijd in één groep bij elkaar te houden. De gymnasiasten zullen zich vervelen, doen dat waarschijnlijk al jaren en zijn daarom blij dat ze eindelijk naar een bij hen passend schooltype kunnen, de vmbo-leerlingen vinden het te moeilijk en al die verschillende soorten leerlingen zitten elkaar alleen maar in de weg.
Overigens is deze discussie eindeloos gevoerd in de ‘Rampjaren-Van Kemenade’.
(P.S. Testen is niet moeilijk.)
Daartegenover staat dat
Daartegenover staat dat begaafde kinderen zo te weinig worden uitgedaagd.
Soms te vroeg, soms te laat
Daarom is het goed om meerdere soorten (verlengde) brugklassen te hebben: apart VMBO (HAVO), apart HAVO (VWO), e.v. apart VWO en een brede brugklas van VMBO tot en met VWO mogelijkheid. Zijn die gigascholen toch nog ergens goed voor.
En hoe besluit je dan wie naar welke brugklas gaat?
Volgens mij is dat de oplossing niet. Ik zie meer in het vereenvoudigen van doorstroming. Mogelijk ook tussentijds, niet alleen na eindexamens.
Dat zou denk ik de trage starters de mogelijkheid geven toch relatief eenvoudig hun uiteindelijke niveau te kunnen bereiken, en die lijken me het grootste probleem.
En de te hoog ingeschatten? Zitten blijven geen vies woord meer laten zijn en helpt dat niet, afstroming naar het eerst lagere niveau.
NIO-fouten
De vraag over Edinbourgh kwam niet uit de NIO.
Daar kregen wij op een ouderavond wel een aantal voorbeeldvragen van vorig jaar uit gepresenteerd. Op de eerste bladzijde direct een gekke vraag : Wat is regenkleding? Keuzeantwoorden : sportkleding of werkkleding. Toen ik Juf erop attendeerde dat de vraag niet deugde aangezien het hier om sportkleding voor recreatiefietsers en werkkleding voor wegwerkers ging, had zij direct haar reactie klaar. Ik moest maar gerust gesteld zijn : die fout zat er dan vorig jaar in, dit jaar zou de vraag natuurlijk niet terug komen. Welke fouten er dit jaar in zaten worden wij niet over geinformeerd…
Edinboerg ligt nergens
Volgens mij schrijft men in Nederland Edinburg, en de Engelstaligen Edinburgh.
Edinburgh
Dat men werkelijk wil weten hoe het met Edinburgh enz. zit is niet waarschijnlijk. Alles hierover (en nog meer, ik kwam er op het laatst niet meer uit) kan men nalezen in de 13 pagina’s van de introductie van het boek The Isles van Norman Davies (Macmillan, 1999).
Willem Smit
Waar is Leo?
Ik ben benieuwd naar zijn reacties.
Hooguit
’n deemoedig buigen, onder zoveel samengebald gelijk.
Verder denk ik, dat ’t met de algemene ontwikkeling van leraren in het basisonderwijs op dit moment, ongeveer ’t zelfde gesteld is, als binnen enkele jaren binnen het voortgezet onderwijs.
En gezien het gebrek aan reactie’s
op deze veronderstelling, waarschijnlijk nu al.
We gaan de leraren upgraden, Leo
…en daar begin jij mee, want alles begint in het PO, zoals je altijd zegt.
We kijken uit naar je voorstel!
PO-successen
Goed onderwijs begint mogelijk met goed primair onderwijs maar goede onderwijsresultaten al eerder, namelijk bij de conceptie. De kans dat een kind goede onderwijsresultaten behaalt is groter naarmate de moeder hoger opgeleid is. Minder succes met PO na meer succes na PO kan dus tot betere PO en betere na-PO leiden.
Seger Weehuizen
Upgraden ?
*Opgraden* zul je bedoelen.
Goed voor de *VB’ers*, kunnen ze gelijk hun kennis in een open-source-omgeving onderbrengen.
Geen megamaster maar *legamaster*.
Na de *agressiecursus*
Na de upgrade: *team of sectie* ?
Leraren upgraden hoeft niet, Hals.
Jezelf upgraden, lijkt me ook wat decadent. Kan dat dan?
Ik denk ook niet, dat dat nog nodig is. Of zin heeft.
De stand van zaken is momenteel, dat er grote opwinding bestaat over al of niet gratis leerboeken binnen het VO.
Daarnaast gaat Ronald Plasterk binnenkort meewuiven op ’n boot in de grachten.
Tussen deze gewichtige gebeurtenissen in, wacht ik tot Ronald weer aan wal/kant is.
Mocht hij dan iets zinnigs te melden hebben, is mijn voorstel om hem met raad en daad te steunen.
Zoniet en daar begint het helaas op te lijken, ga ik iets anders verzinnen.