Motivatieprobleem…

In het schooljaar 2007-2008 zal onze unit moeten starten met het Competentie Gerichte Onderwijs. De bedoeling daarvan is (onder andere) dat de leerlingen (nu nog studenten) zich meer uitgedaagd zullen voelen om te leren wat zij nodig hebben om een goede beroepsbeoefenaar te worden.

Onder ons, de docenten die binnenkort weer leraren zullen heten, wordt nu druk groepjes, werkgroepjes, commissies etc. gewerkt om dat allemaal goed in een soort van -pas-op-vies-woord?- structuur (want dat hebben wij ZELF in ieder geval wel nodig) te zetten om er volgend jaar met overtuiging mee aan de slag te gaan.
Natuurlijk hebben wij tegelijkertijd ook nog te maken met hordes studenten die nu nog in een andere structuur les krijgen, begeleid moeten worden, beoordeeld moeten worden, gediplomeerd moeten worden, geinspireerd moeten worden kortom: opgeleid aan het worden zijn.

En dat is dus lastig. Iedereen weet dat onderwijs verzorgen en dat goed, gemotiveerd, integer en kwalitatief hoogstaand doen, dat dat een heel karwei is. En als we dat moeten doen terwijl we een heel nieuw, extra karwei te dragen hebben (het inrichten van nieuwe cohorten CGO) dan wordt dat er niet makkelijker op. We doen het natuurlijk wel want we zijn niet voor niets zulke verantwoordelijke en betrokken types dat we nog steeds in het onderwijs rondlopen!
Maar poeh…als dan tegelijkertijd in het nieuws er tekenen, bewijzen verschijnen van wat we natuurlijk allang wisten maar noodgedwongen onderdrukken in onze plichtsgetrouwe geest… Dat maakt het niet makkelijker!

Weten dat je bouwt aan iets waar niemand op lijkt te zitten wachten, sterker nog: waarvan hardop wordt gezegd dat het JUIST NIET is wat onze klanten, de leerlingen, willen…dat maakt dat ik de laatste tijd weleens verzucht wat ik altijd beweerde nooit te zullen verzuchten. Ik zou immers geen uitgebluste verbitterde docent -eh….leraar…- worden?!
Dus….héél zacht maar onmiskenbaar verstaanbaar verzucht ik weleens: “waar dóen we het voor?”…

Met de hoopvolle groeten van Juffrouw Mier!

6 Reacties

  1. beter ten halve gekeerd dan …
    Het lijkt mij dat BON een dringend beroep op (de nu zittende) regering en parlement moet doen om de verplichte invoering van het competentiegericht onderwijs op de MBO’s op te schorten.

    • Kont tegen de krib
      Lijkt me vreemd, het niet zien zitten en toch meedoen.
      De schaapherder staat wel met zijn mond vol tanden, als de kudde de andere kant opgaat.
      U behoort nu tot de kudde, die naar de slachtbank wordt geleid.
      Gooi eindelijk eens de kont tegen de krib.

      • er is geen kudde
        Er zullen docenten zijn die HNL wél zien zitten (de zwakke docenten, zeg ik dan, maar dat kunnen er redelijk wat zijn)
        Er kunnen docenten zijn die het leuk vinden om eens te vernieuwen (en niet weten of het beter of slechter is, maar eens wat anders is nooit weg)
        Er kunnen docenten zijn die het niet interesseert, maar wel eens hogerop willen komen in de organisatie (bv omdat ze collega’s kunnen coachen of welke “leuke” taak dank ook)
        Er kunnen docenten zijn die vinden dat hetd de taak van ed schoolleiding is om de richting aan te geven en die vinden dat zij daaraan loyaal moeten zijn.

        Al die groepen worden in een verdeel en heers strategie tegen elkaar uitgespeeld.
        Wat dan nog niet murw tegen de touwen hangt krijgt extra functioneringsgesprekken.

        Helaas… eri is geen kudde.

        Dat is ook de reden dat BON bij de (forum)leden zo enorm belangrijk is.
        Op hun eigen school vinden ze weinig gehoor/bijval.

        • çompetentie gericht leren op roc
          Is het niet makkelijker om gewoon de eerste 2 jaar van de opleiding heel breed alle vakken aan te bieden, en dan gaan splitsen naar opleiding bijv toerisme of horeca, dan heeft in ieder geval iedereen dezelfde basis kennis. Toch veel beter en duidelijker.

          • MBO heeft vier niveaus
            Beste Gea,
            MBO heeft 4 niveaus. De lagere niveaus, waar ik werk, duren maar 1 (niveau 1) of 2 (niveau 2) jaar. Ze hebben gekozen voor een beroepsopleiding en ze verdienen het dat ook te krijgen. Ze moeten geen andere algemene vakken hebben dan nodig is voor maatschappelijke redzaamheid en beroep lijkt me.
            In principe geeft de toeleidende opleiding (VMBO) de algemene vakken al, al heb ik kritiek op het niveau wat ze afleveren.

    • Bestuur BON: doe een beroep op de minister!
      Daar wil ik me bij aansluiten. Kan de BON niet een urgente brief sturen naar het ministerie met het verzoek om de verplichte invoering van het CGO op het MBO op te schorten. (Afschriftje aan de commissie Onderwijs en Fenna Vergeer kan geen kwaad)

Reacties zijn gesloten.