De ervaren basisschoolleerkracht en gewaardeerd BON-lid Paula Smit stuurde ons een brief die zij geplaatst wil zien in het "het onderwijsblad" van de Aob-blad. De brief is ook verder verspreid naar de minister, naar haar eigen directeur en naar diverse collega's en belangstellenden. Paula vroeg ons deze brief ook op het BON-forum te plaatsen. We voldoen hier graag aan. Het is goed te zien dat niet iedereen met zich laat sollen en we hopen dat ook hier dit goed voorbeeld doet volgen.
Geachte redactie,
een reactie uit het onderwijsveld. Heel graag zou ik het geplaatst zien in het Onderwijsblad. Bij voorbaat dank!
, wat maak je ons nou???!!! Pleiten voor taakverlichting voor de mensen op de werkvloer? Helemaal prima! Hard nodig ook. Maar... loop ik onlangs tegen vragenlijsten plus toelichtingen aan, die ik met het oog op mijn functioneren geacht word in te vullen. Nogal bah, was mijn reactie in eerste instantie. Maar, na wat verdere studie, in tweede instantie: ronduit geschokt ook. Want: 'Aob-approved', die lijsten; die paperassen! Moet ik - mee omdat de Aob dat goed gevonden heeft - een partij gaan zitten navelstaren, bespiegelen, reflecteren en een rits 'competenties' op een rijtje formuleren??? Omwille van wat vage doelen van mijn werkgever? Omwille van gezweef in de gelederen van mijn bond? Mooi niet! En datzelfde geldt voor geitenwollensokkenonzin als het bijhouden van een 'portfolio' over mijn eigen functioneren. De nonsens rond ‘taak-functiedifferentiatiebeleid’ (“Pardon, u zegt..???"). Plus het opstellen, uitvoeren en evalueren van een eigen ‘ontwikkelingsplan’, met ‘aanvullende initiatieven’. Papierverslindende onzin. Om moedeloos van te worden......... overregulering en overcontrolerende systemen die frustratie en druk in de hand werken.
Dat fossiele, achterhaalde jaren '70-geneuzel kan me zo langzaam aan gestolen worden. Ik ben leerkracht (PO). Al meer dan 25 jaar. En in doorsnee met erg veel plezier. Met toewijding. En nooit klachten van ouders gehad,ook. Maar de bureaucratie die nu over me uitgestort wordt ('Aob-approved': schande!) weiger ik vooralsnog over mij heen te laten komen. Moet ik 'logboeken' over mijn eigen functioneren invullen en 'reflectief' naar mijn navel staren terwijl mijn meer dan goed gevulde klas onrustig omraust? En er verder meer dan voldoende werk voorhanden is, voor én na schooltijd? Schooldirecteuren moeten toch voldoende in staat zijn om het functioneren van hún personeel aan ze voor te houden en zonodig maatregelen te treffen?!
En, triest......., de Aob vindt die papierwinkel dus in het belang van de 'verbeteringsslag' die het onderwijs zo hard nodig heeft...
Dat vind ik dramatisch. Omdat het op geen enkele manier strookt met dat wat de werkvloer écht nodig vindt. Aob lijkt het contact, met dat wat in de lokalen van het basisonderwijs leeft, helemaal te zijn verloren. En kwaakt beleidsbrijtaal, managementtargetgejargon en allerleilogengeluchtballon hopeloos én kritiekloos na. Is dat mijn bond nog wel?
Ik heb dus besloten om vooralsnog niet aan dit zinloze en tijdrovende gedoe mee te werken. Omwille, vooral, van de kwaliteit van het onderwijs in mijn klas en die op mijn school. Medestanders? Ik hoop het! Ik hoop verder ook dat de redactie van dit blad de mogelijkheid biedt om mijn emailadres (daar bekend) open te stellen voor reacties.
Aob: geitenwollensokkken uit! En terug naar jullie (uhm...) 'core-business'. Dat wil ik ook graag.... En vast velen met mij.
.C. Smit, Dwingeloo.
Reacties
...en in alle opzichten beter dan al die dociele docenten die maar meehobbelen met de waan van de dag.
Ja inderdaad C. Smit,
Aansluiting van de bond(en) wat de leden willen want is het niet zo dat een bond zonder leden niets meer heeft in te brengen.
Het zou goed zijn dat de bonden zich te realiseren dat zij bij de gratie van al die 20.000 leden bestaan en dat niet zij bestaan en het beleid uitstippelen zonder dat de achterban het daarmee eens is (en dus ook geraadpleegd dient te worden..!!).
En hoezo moet de 2e kamer beslissen over mijn vakantie...???? Dat is mijn verworven recht en daarmee BASTA.
en overweeg anders eens LIA.......
Collega wiskunde heeft een universitaire studie wiskunde afgesloten, staat al jaren - met succes - voor de klas. Hij moet echter een bevoegdheid halen. Hij wordt gilend gek van de reflectieverslagen die hij op zijn - blog - moet schrijven. Elke keer weer worden ze afgekeurd, want hij gaat niet uit van zichzelf, maar van de leerlingen. Deze man zit boordevol kennis, maar kan niets met de papierwinkel van de opleiding. Nu bezoekt hij een andere opleiding........................... weer lukt het niet, hij wordt psychisch onderzocht , heeft écht slapeloze nachten. Ik vraag mij echt af waar we mee bezig zijn. Is niet het doel van lesgeven kennis overbrengen ipv zich af te vragen: deed ik zus of zo goed vandaag, hoe voelde ik mij erbij, hoe kan ik het verbeteren enz.enz. Inderdaad AOB back to reality, houd hier mee op.
Aanrader over reflecteren. Op onderwijsethiek link: http://www.onderwijsethiek.nl/?p=1117
Beste C. Smit,
Ook ik heb op mijn vorige school geweigerd allerlei paperassen in te vullen om aan te tonen hoe goed ik mijzelf vond, wat mijn verbeterpunten waren,wat mijn doelstellingen waren en wat al niet meer.
Alhoewel, ik moest het toch invullen uiteindelijk en heb het toen ook maar gedaan. Maar haak niet af..........Ik moest geloof ik iets van 15 vellen invullen over van alles en aangeven in hoeverre ik al die verschillende taken beheerste. Je kon kiezen uit 5 mogelijkheden en ik heb toen bij alles ingevuld "uitstekend". (Dus het kostte me uiteindelijk een kleine 5 min.) Mijn toenmalige "baas" vond dat helemaal niet leuk, maar ik heb toen geantwoord dat het aan hem was om mij te beoordelen en dat het toch v.d. gekke was/is om jezelf te moeten beoordelen.
Ik heb toen ook meteen aangegeven dat ik het een volgende keer weer op dezelfde manier zou invullen. Hoezo bureaucratische rompslomp, ik verklaar een ieder gek die hier wel aan meedoet.
Hoe dan ook, goede actie C! Ik hoop dat de Aob ook jouw stuk publiceert: ik denk dat je daar veel positieve reactie op zult ontvangen. (Of ze dat durven...?)
En ik las net al iets over LIA: zij zijn met een actie begonnen om handtekeningen te verzamelen van docenten die tégen verkorting v.d. zopmervakantie zijn. Misschien een idee.
En BON: complimenten voor plaatsing van dit stuk.
Marlie
Het probleem ligt bij de bonden, de minister maar niet in het minst bij (mijn collega-) directeuren die deze onzin invoeren op de scholen. Recht je rug en doe het niet...een goed gesprek met een leerkracht over zijn werk en wat hij nog wil met zijn onderwijs is net zo goed!
En dan hebben we het nog niet eens over de invoering van de functie-mix (ook dankzij de bonden en de minister). We gaan carriere maken in het onderwijs .....met behulp van een monstrum
Peter